Çiftçide fiyat tatminsizliği

Çiftçide fiyat tatminsizliği
                Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ayçiçeği alım fiyatı, Muratlı’daki ayçiçeği üreticilerini tatmin etmedi.                Açıklama Bakan Pakdemirli’den
                Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2019/2020 üretim sezonu ayçiçeği alım fiyatını açıkladı.
                Pakdemirli; % 40 yağ oranlı, % 9 rutubetli ve % 2-4 yabancı madde içerikli yağlık ayçiçeği tohumunun fiyatının 2019/2020 üretim sezonu için 2.500 TL/ton olarak belirlendiğini duyurdu.
tasarım59 reklam paketi
                Bakan Pakdemirli, dünyadaki yağlık ayçiçeği üretimi ile dış piyasalardaki gelişmeler ve iç piyasa dinamiklerinin değerlendirilmesi neticesinde, % 40 yağ oranlı, % 9 rutubetli ve % 2-4 yabancı madde içerikli yağlık ayçiçeği tohumunun fiyatının 2019/2020 üretim sezonu için 2.500 TL/ton olarak belirlendiğini bildirdi.
                Üreticilerin açıklanan fiyata ilave olarak, Bakanlıkça verilen ton başına 400 TL fark ödemesi ve 92 TL mazot-gübre desteği ile birlikte toplam 492 TL daha kazanacaklarının altını çizen Bakan Pakdemirli, “Açıkladığımız bu fiyatın ayçiçeği üreticilerimiz, sanayicimiz ve sektörün tüm birimleri için hayırlı, uğurlu olmasını diliyor ve bol verimli, bereketli hasat temenni ediyorum” dedi.
                Çiftçi memnun olmadı
                Belirlenen ayçiçeği fiyatı hakkında değerlendirmede bulunan Ziraat Odası Başkanı Ender Borucu, “Çiftçiler olarak girdilerimiz geçen yıla oranla % 100 arttı. Ayçiçeğinde verilen fiyat zammı ise geçen yıla oranla % 13 seviyesinde kaldı. Açıklanan ayçiçeği alım fiyatı beklentiyi karşılamadı” yorumunu yaptı.
Yayınlanma Tarihi : 8/8/2019 18:11
Okunma Sayısı : 1444

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLI BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN
reklam 1
Günlük Kurlar