Ergene rahatsızlığı hat safhada

Ergene rahatsızlığı hat safhada
                Muratlı’dan geçen ve fabrika atıkları nedeniyle simsiyah akan dereden ağır kokular yükseliyor.                Çevreye büyük zarar veriyor
                Trakya’nın en önemli su kaynaklarından Ergene Nehri’nin Muratlı’dan geçen kolu, yaz aylarında simsiyah akıp yoğun kokuya neden oluyor.
tasarım59 reklam paketi
                Kapkara akan derenin çevresine zarar vermeye devam ettiğini dile getiren ilçe sakinleri, nehir kenarlarının tarım, imar, sosyal ve kültürel olarak da kullanılamadığını aktardılar.
                Eskiden balık tutuluyordu
                4. sınıf kirli su konumundaki Muratlı Deresi’nde eskiden balık tuttuklarını, yüzdüklerini ve dere suyunu tarımda kullandıklarını anımsatan Muratlı sakinleri, nehrin fabrikaların kurulmasıyla birlikte kirlendiğini belirttiler.
                Nehrin kirlenmeye devam da ettiğini savunan bölge sakinleri, “Kimse dere tarafına yakın dolaşmak, çevresinde oturmak istemiyor. Rengi, kokusu belli, geceleri özellikle ağır bir kokuya neden oluyor” şeklinde konuştular.
                Zehirli maddeler mevcut
                Eskiden 22 balık türünün yaşadığı Trakya’yı boydan boya kat eden 283 kilometre uzunluğundaki Ergene Nehri’nde şuanda sülfat, siyanür, kurşun, gres yağı, kadmiyum yağı bulunduğunu kaydeden uzmanlar, ağır kimyasal atıklar nedeniyle canlı yaşamasının mümkün olmadığını bildirdi.
                Ergene Nehri’nin Türkiye’nin en kirli nehirleri arasında yer aldığı da vurgulandı.

Yayınlanma Tarihi : 6/8/2019 21:11
Okunma Sayısı : 2256

Muratlı Nöbetçi Eczane

MURATLI BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN
reklam 1
Günlük Kurlar