Deprem senaryosu korkuttu

Deprem senaryosu korkuttu
                Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, son bin 500 yılın verilerini sunarak; Tekirdağ için deprem senaryolarını açıkladı.                Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi’nden bilim insanları bir araya gelerek, bölgemizde son bin 500 yılın önemli depremlerinin verilerini araştırarak; potansiyel deprem senaryoları hazırladı.
tasarım59 reklam paketi
                Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Jeodezi Anabilim Dalı öğretim üyeleri Doç. Dr. Fatih Bulut, Doç. Dr. Aslı Doğru, İTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cenk Yaltırak ve Ankara Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Bahadır Aktuğ, Marmara Bölgesi’nde Kuzey Anadolu Fayı’nın geçtiği segmentlerin yer aldığı Tekirdağ havzası, Kumburgaz havzası ve Çınarcık Havzası olmak üzere bölgenin tarih boyunca yaşadığı depremleri ele aldı. Uzmanlar 1766'da iki ve 1509'da bir olmak üzere meydana gelen 7.2, 7.4 ve 7.5’lik depremlere dikkat çekti.
                Doç. Dr. Fatih Bulut; son 500 yılın önemli olduğunu, çünkü Marmara Denizi’ndeki bütün fayların en son kırıldığı periyodun tamamını kapsayan kısmı araştırdıklarının sonucunu aktardı. Doç. Dr. Bulut açıklamasında; “Marmara Denizi’nin doğu kesimindeki Çınarcık Havzası’nda bulunan fay en son 1509’da hareket etmiş. Orta ve batı kesimlerindeki Kumburgaz ve Tekirdağ Havzaları'nda bulunan fay segmentleri ise 1766’da hareket etmiş. Bunların tamamını hesaplamalarımızda sağlıklı bir şekilde kapsayabilmek için yaklaşık 500 yıl önceye giderek, 1509 depreminden bu yana tüm süreçlere hâkim olmak zorundayız” dedi.
                Bir fayın 2 bin yıldır suskun gibi görünmesine rağmen her yıl az da olsa 1-2 milimetrelik bir hareket biriktirdiğini ve bu yüzden beklenmedik bir anda büyük bir deprem meydana getirebileceğini anlatan uzmanlar, ‘Her an depreme hazırlıklı olun’ mesajı verdiler.
Yayınlanma Tarihi : 17/7/2019 18:52
Okunma Sayısı : 2056